Latam 20

Paldies latiņam!

Viena Lata monētu nozīmes

Latvijas Viena lata monētas, kā jau mums visiem labi zināms bija visai populāras kolekcionāru rokās, jo katru gadu tika izlaisti tā sauktie jubilejas lati, kur katru gadu bija virsū citi zīmējumi vai zīmes. Lata monētas lielākai daļai Latviešu ir zināmas, kā galvenais maksājumu līdzeklis gan vienkāršiem izdevumiem, gan kredītiem, jeb tā sauktajiem “atrie krediti” un neviens nekad tā īsti neaizdomājās par to, ko tad uz katra Latiņa attēlotās zīmes īsti nozīmē, tāpēc šodien došu ieskatu dažos zināmākajos jubilejas latos, un ko tad uz tiem attēlotās zīmes nozīmē.

lasisLasis – Pirmais, un protams viszināmākais Latvijas Lats ir tas pats Lasis, jeb laša monēta, un tā ir galvenā apgrozībā laistā monēta, kura mums visiem ir tik ļoti zināma un mīļa. Lasis , kā zivs ir asociējams ar naudu, bagātību un finansiālo neatkarību, jo parasti pasakās attēlotās zelta zivtiņas dod pasaku tēliem trīs vēlēšanās, un savā ziņā arī ar laša monētu tu varēji iegādāties ko vien vēlies, ja vien tā vērtība nepārsniedza 1 Lata atzīmi. Tieši pati zivs lasis ir zināma, kā viena no garšīgākajām un lepnākajām zivīm un Laša filejas ir iecīnīta mūsu delikatese, kas arī piedod šai monētai savu raksturu un eksotismu. Vēl šī zivs ir saistīta arī ar pamatu un cilvēka gribasspēku, kas ļauj tam iegūt ko vien tas vēlas un nostabilizēt savu dzīvi.

sirds latsSidrs – Sirds Lats ir viens no jaukākajiem Latiņiem, kas tika daudz izmantots, kā medaljons jeb simbols mīlniekiem un no tā tika veidoti dažādi piekariņi, kas simbolizēja mīlestību un pieķeršanos. Pašā būtībā sirds simbols ir mūsu labestības, sirds siltuma un mīlnieku simbols, kas jau gadu desmitiem ir vainagojis neskaitāmas mīlas vēstules un kartiņas, kas tikušas rakstītas starp pārīšiem. Ne par velti sirds ir arī Valentīna dienas simbols, kas ir galvenā mīlnieku diena un svētki visām attiecībām.

starkisStārķis – Stārķis bija pats pirmais mūsu jubilejas Lats, kas apgrozībā nonāca tālajā 2001. gadā, un stārķis ir tas putns, kas arī ir labi zināms, kā pārmaiņu simbols un nereti arī asociēts ar laimi, prieku un veiksmi. Stārķis jaunajai paaudzei saistās ar bērnu nešanu un pārmaiņām jo nereti pasakās bērnus jaunajiem vecākiem atnes tieši stārķis. Šis ir ļoti cēls putns un ne par velti Melnie stārķi ir aizsargājama suga!

 

 

skudraSkudra – Skudra bija otrais jubilejas Lats un šis mazais kukainis ir strādīguma čakluma un darba simbols, jo skudras vienmēr ir atrodamas darbībā, un paskatoties uz skudru pūzni mēs vienmēr varam redzēt tās darbojamies un ceļam savu māju, kā arī rūpējamies par savu karalieni un sargājot savu mitekli. Skudra, kā otrais jubilejas Lats simbolizē mūsu Latvijas attīstību un katra cilvēka ieguldīto darbu mūsu valsts attīstībā un izaugsmē, kā arī skudra tiek asociēta ar naudas lietām, jo ir ticējumi, kas saka, ka tās nes bagātību, ja iemitinās jūsu darba vietā.

skurstenslaukisSkursteņslauķis – Un visbeidzot mēs nonākam arī līdz skursteņslauķim, kas ir lielisks veiksmes simbols, kā arī saistīts ar vīrišķību un spēku, kas nosaka, ka skursteņslauķa darbs, lai gan ir grūts, tomēr ir nepieciešams un tas ļauj jūsu mājai atkal elpot un darbiem virzīties uz priekšu. Skursteņslauķa poga tiek asociēta ar veiksmi un laimi, un tādēļ arī šis latiņš ir domāts, kā poga, kas norauta garāmejošam skursteņslauķim un tā jums nesīs veiksmi, jo bez veiksmes nekas labs ar jums notikt nevar.