Latam 20

Paldies latiņam!

Pirmā jubilejas Eiro monēta

Lats bija Latvijas naudas vienība ilgus gadus, un šo gadu laikā iznāca ļoti daudzas īpašā dizaina lata monētas, kuras tika veltītas dažādiem svētkiem un dažādiem notikumiem. Tūlīt jau būs pagājis viens gads, kopš par Latvijas oficiālo naudas vienību ir kļuvis eiro, un ir iznākusi arī pirmā īpašā dizaina eiro monēta.

Šai īpašā dizaina eiro monētai ir 2 eiro vērtībā, un Latvijā apritē tika laists 1 miljons šo 2 eiro monētu. Kā arī 5 tūkstoši šo monētu eksemplāru tika kalti īpašā iesaiņojumā kā suvenīri. Apgrozībā šī īpašā monēta nonāca šī gada 12. augustā, un kopš tā laika ikviens cilvēks to var izmantot kā likumīgu maksāšanas līdzekli kā Latvijā, tā visās citās Eirozonas valstīs.

Bet kam tad ir veltīta pirmā jubilejas 2 eiro monēta?

Šī īpašā dizaina monēta ir veltīta Rīgai, kura 2014. gadā ir Eiropas kultūras galvaspilsēta. Monēta tika veidota ar sižetu par godu Rīgai. Šīs monētas grafiskā dizaina autors Henrihs Vorkals nolēma monētas aversā ievietot Vecrīgas panorāmu, puslokā virs tās ievietojot vārdus Eiropas Kultūras galvaspilsēta, bet zem šīs panorāmas uzrakstu Rīga – 2014 un LV. Jubilejas monētas ģipša modeli veidoja Jānis Strupulis.

Pirmā īpašā Latvijas 2 eiro monēta tika kalta Bādenes – Virtembergas naudas kaltuvē, kur arī tika kaltas pārējās apgrozībā esošās Latvijas eiro monētas.

Lai gan ikviena, tai skaitā arī šī eiro monēta ir pavisam parasta 2 eiro monēta, visbiežāk šādas monētas apgrozībā nonāk reti, jo dažādi kolekcionāri, kā arī ikviens cits, kurš krāj dažādās eiro monētas, labprāt tās patur pie sevis savā kolekcijā, jo galu galā īpaši šīs jubilejas monētas ir īpaši mākslas darbi un reprezentē nozīmīgus valsts vai Eiropas Savienības notikumus, šajā gadījumā reprezentē Rīgu, kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētu.

Manuprāt, šī monēta lieliski reprezentē Rīgu kā Eiropas kultūras galvaspilsētu, jo tajā ir attēlots viens no Rīgas skaistākajiem skatiem – Vecrīgas panorāma. Šīs monētas dizains ir vienkāršs un askētisks, taču tajā pašā laikā spēj attēlot Rīgu kā ļoti skaistu un varenu pilsētu, kuru ir vērts apciemot.