Latam 20

Paldies latiņam!

Latvijas eiro monētas – to izmēri un nozīme

Naudas kalšanas tradīcijām Latvijas Republikā ir daudz lielāka nozīme par parasto naudas izgatavošanu. Par to liecina daudz un dažādu aspekti – Latvijas nauda ir iekļauta Latvijas kultūras Kanonā, attēli uz monētām attīstījās kā atsevišķa kultūras nozare, skaistās latviešu monētas ir saņēmušas atzinību un balvas daudzos starptautiskos konkursos. Latvijas nauda no parastā maksāšanas līdzekļa ir pārvērtusies par daudz ko vairāk.

Pēc iestāšanās eiro zonā naudas kalšanas tradīcijas nav pazudušas un tagad mums ir iespēja turēt rokās skaistas eiro monētas.

Katrā no astoņpadsmit Eiropas zonas valstīm vienāda ir tikai monētu viena puse (averss), bet otra puse (reverss) ir atšķirīgas. Tas monētu kalšanu padara sarežģītāku, bet to daudzveidība ir ļoti interesanta daudzo valstu lietotājiem. Katra valsts, kura ir Eiropas zonas dalībvalsts ir tiesīga kalt un laist apgrozībā speciālās kolekcijas monētas.

Eiro banknotes un monētas tika laistas apgrozībā 1. janvārī 2002. gadā. Šobrīd eiro ir valūta, kura pastāv astoņpadsmit Eiropas zonas dalībvalstīs. Aptuveni 332 miljoni cilvēku norēķinus veic vienā un tajā pašā valūtā. Visas eiro monētas ir derīgas visās Eiropas zonas dalībvalstīs. Veicot norēķinus skaidra naudā Latvijas eiro monētas nonāk citās valstīs un Latvijā tieši tāpat nonāk citu valstu eiro monētas.

Latvijā eiro ieviesa 1. janvārī 2014. gadā. Visās Eiropas zonas dalībvalstīs eiro banknotes ir vienāda izmēra un tām ir kopējs dizains. Eiro monētas katra valsts kaļ mazliet atšķirīgas, vienādas ir tikai tās puses uz kurām ir norādīta monētas vērtība, otra puse jeb averss tiek izveidots tā, lai attēlotu konkrētās valsts nacionālās vērtības vai simbolismu.

Uz Latvijas 1 un 2 eiro reversa ir attēlots meitenes portrets (Latvijas Republikas pirmskara 5 latu monētas attēls), uz 10, 20 un 50 centu monētām – lielais Latvijas ģerbonis, bet uz 1, 2 un 5 centu monētām – mazais Latvijas ģerbonis.

Latvijas monētu reversa dizainu izvēlējās 2004. gadā starptautiskajā ideju konkursā, kurā žūrijas komisija par labāko atzina Jēkabpils iedzīvotājas Ilzes Kalniņas piedāvājumu. Žūrijas locekļi izvēlējās Latvijas eiro monētām zīmes, kuras simbolizē Latviju un tās pamatvērtības. Grafisko 1 un 2 eiro monētu dizainu veidoja Guntars Sietiņš, bet eiro centu Laimonis Šēnbergs.

1, 2 un 5 centu monētas ir sarkanā krāsā. Monētas ir veidotas no tērauda un ir noklātas ar varu.

10, 20 un 50 centu monētas ir veidotas no Skandināvu zelta un to krāsa ir dzeltena.

1 un 2 eiro monētas sastāv no divām dažādām krāsām. 1 eiro monētai ārējais riņķis ir dzeltens, bet iekšējais balts. 2 eiro monētai ārējais riņķis ir balts, bet iekšējais riņķis ir dzeltens. To izgatavošanai ir izmantoti dažādi metālu sakausējumi.