Latam 20

Paldies latiņam!

Kas ir nauda?

Mēs taču visi zinām kas ir nauda, un visi jau no mazotnes pārzinām, ka naudu ir iespējams nopelnīt un ar naudu ir iespējams nopirkt praktiski jebko. Bet vai mums visiem ir skaidrs, kas tieši ir nauda, kāda ir naudas vēsture un no kurienes tā radusies? Jo tikai saprotot visu līdz pēdējam ir iespējams nopietni apieties ar šo maiņas līdzekli.

Vēsture

Agrākos laikos, pirms vēl nebija izdomāts koncepts par naudu cilvēkiem bija jāizmanto dažādu preču apmaiņa un bieži vien tā bija problemātiska, jo, lai varētu mainīties ar precēm tās bija jāapskata un jānosaka to vērtība, kā arī ne vienmēr visiem bija vajadzīgas tās preces, ko tu vēlies mainīt, tāpēc tajos laikos nevarēja tik viegli, kā tagad nopirkt un pārdot dažādas preces un pakalpojumus. Gadiem ejot cilvēki saprata, ka ir vajadzīgs viens līdzeklis, ar ko būtu iespējams veikt šo maiņu un kuram būtu viena zināma vērtība, bet sākumā par šādiem maiņas līdzekļiem tika izmantoti graudi un dažādi citi produkti, kā liellopi un citi dzīvnieki, kuriem vismaz apmēram bija vienāda cena. Bet ar zelta un citu dārgmetālu parādīšanos tos sāka izmantot plašākai lietošanai un lai gan sākumā tie vēl bija jāsver un jānosaka to tīrības pakāpe, tomēr vēlāk šos zelta gabalus sāka izmantot vienotā formātā un tādā veidā tika radīta pirmā nauda. Sākumā šai naudai arī bija tik liela vērtība, cik daudz varēja nopirkt, bet vēlāk ar citu dārgmetālu parādīšanos cilvēki sāka izmantot tos un tādā veidā radās inflācija un naudas vērtība lēnām krita. Un mūsdienās vairs naudai nav nekādas patiesās vērtības un tā būtībā ir tikai izdomāta un tiek uzstādīta no valsts puses, bet tas savukārt nozīmē to, ka šī izdomātā nauda ir līdzīga spēļu naudai un tai vērtība lēnām krīt.

Pašlaik mēs pasaulē izmantojam valūtas, kurām vairs nav nekādas patiesās vērtības, jo šie papīra gabaliņi ir izveidoti tikai, lai izveidotu vienotu valūtu un, lai cilvēki varētu viegli to izmantot, bet, kad šiem papīra gabaliņiem nav nekādas patiesās vērtības, tad arī ar to ir viegli manipulēt un tāpēc arī gadu no gada mēs redzam to, ka visas cenas lēnām kāpj un naudas vērtība tikai krīt un krīt, tur pretī dārgmetālu vērtība vai nu paliek tajā pašā līmenī vai pat kāpj.

Nauda ir kā apmaiņas līdzeklis, ko mēs visi izmantojam, lai varētu pirkt un pārdot preces un pakalpojumus un lai aizņemoties vienu banknoti nebūtu jāatdod tieši tā pati banknote bet gan var atdot kādu citu, kurai ir rāda pati vērtība. Nauda ir ļoti noderīgs maiņas līdzeklis, jo cilvēkiem nav jākaulējas un jāmēģina dabūt vienam no otras tās lietas, ko otrs nemaz nevēlas, bet nosakot cenu to var vai nu pirkt vai arī nepirkt. Saņemot naudu par savu darbu visiem ir skaidri zināms, ko ar šo naudu ir iespējams nopirkt un cik tai ir aptuvenā vērtība, kā arī to, ka ar šo naudu nākotnē varēs iegādāties ko vien vēlas. Tieši tāpēc, ka nauda ir galvenais maiņas līdzeklis, ar to ir iespējams iegādāties burtiski jebko un tas to arī padara tik vērtīgu un noderīgu.