Latam 20

Paldies latiņam!

Par skaidras naudas glabāšanu mājās

Naudas laboratorijas speciālistiem, kas strādā centrālajā bankā, ikdienā nākas saskarties ar cilvēku problēmsituācijām, kurās ir cietusi nauda vai tā ir daļēji vai pilnībā gājusi bojā, nepareizi to glabājot mājas apstākļos. Ko darīt vai, pareizāk sakot, ko nedarīt, lai tā nenotiktu?

Pirmais un galvenais ieteikums ikvienam – lielas skaidras naudas summas mājās labāk neglabāt! Jāuzsver, ka tā nav nekāda banku un banku pakalpojumu reklamēšana, bet gan prātīgs un praktisks ieteikums, kas balstīts uz rūgtām cilvēku pieredzēm.

Glabājot naudu mājās, tās banknotes var tikt bojātas. Jāpiemin, ka gadījumos, kad no banknotes palikuši pāri mazāk nekā 50%, apmainīt to pret jaunu Latvijas Bankā vairs nav iespējams. Diemžēl šādu situāciju pieredzē nav mazums.
Ja nu tomēr jums ir nepārvarama vēlme glabāt savu naudu mājās, pirmais priekšnoteikums būtu izvēlēties drošu glabāšanas vietu, kur tai nevarētu piekļūt ne mitrums, ne karstums, ne mājas iemītnieki vai viesi bez jūsu atļaujas sniegšanas.

Šī iemesla dēļ diez vai piemērotākā vieta naudas glabāšanai būtu cepeškrāsns vai pagrabs, kā arī kāda sprauga jumta un spāres savienojumā. Arī vieta zem linoleja virtuvē, automašīnā zem grīdas paklājiņa vai zābakā zem zolītes šādam nolūkam nebūs piemērota. Izvēloties naudas glabāšanas vietu, jāatceras, ka tā ir jāpasargā arī no ziņkārīgajiem mājdzīvniekiem, lai, piemēram, peles to nesagrauztu, papagaiļi to nesaknābātu, kā arī kāmis to neievilktu migā.

Starp citu, visi šie piemēri nav nekāds izdomājums – tie ir reāli piemēri no dzīves. Pēc naudas glabāšanas šādos slēpņos naudaszīmes līdz naudas ekspertiem Latvijas Bankā nonāk jau tādā stāvoklī, ka lielāko daļu no tām vairs nav iespējams apmainīt vai vispār vairs nav ko mainīt.

Jāatceras arī par garnadžiem, kuriem jūsu naudas krājumi varētu interesēt. Šādos gadījumos visbiežāk nelīdz pat izcili izvēlēta naudas glabātuve, tāpēc šis ir vēl viens aspekts, kurš būtu jāņem vērā, apsverot naudas glabāšanu mājās vai tomēr bankā. Šķiet, visiem ir zināms, ka, ja nauda tiek glabāta bankas kontā, bet karte tiek nozagta vai tiek pazaudēta, kontu ir iespējams savlaicīgi bloķēt. Tāpat arī nesankcionēta naudas noņemšana no konta ir tikai un vienīgi bankas atbildība, tāpēc arī šo naudu ir iespējams saņemt atpakaļ. Skaidras naudas nozagšanas vai pazaudēšanas gadījumā gan, visticamāk, jums vairs neviens neko nespēs līdzēt.

Atgriežoties pie temata par bojātām banknotēm, jāmin, ka, ja no banknotes pāri palikusi ir vairāk nekā puse, centrālā banka to apmaina pret jaunu banknoti. Ja no banknotes palikusi pāri mazāk kā puse, vienīgais izņēmums, kad tā tiek apmainīta, ir situācija, kad banknotes atlikums ir tuvu 50%, tomēr arī šādā gadījumā cilvēkam ir jābūt ticamiem pierādījumiem, ka pārējā banknošu daļa ir gājusi bojā, piemēram, ugunsgrēkā. Ja nauda ir bojāta ugunsgrēka laikā, cilvēkam ir jāuzrāda policijas vai ugunsdzēsēja izziņai vai kādam citam paskaidrojumam, kurš radītu pārliecību par to, ka nauda ir cietusi reālā negadījumā. Jāmin, ka šādi gadījumi gan ir ļoti reti, bet tomēr ir. Ir arī tādi gadījumi, ka palikušas pāri banknošu plēksnes no ugunsgrēka vai banknošu driskas no uzspridzināta bankomāta. Tādās situācijās no tiek banknošu līmēšana un rēķināšana, lai saprastu, kas vispār ir palicis pāri, un ko no tā iespējams un nav iespējams apmainīt.