Latam 20

Paldies latiņam!

Latvijas Lata vēsture

Kopš 2014. gada 1. janvāra Latvija ir pievienojusies eirozonai un par Latvijas oficiālo valūtu ir kļuvis eiro, taču tas neliedz mums atcerēties mūsu iepriekšējo valūtu – latu – un tā vēsturi, jo kā ne kā lats ir uzticīgi kalpojis un priecējis mūs ilgu laiku.

Lats savu nosaukumu ieguva 1922. gadā, kad Latvijai nācās izlemt pat savas oficiālās valūtas nosaukumu. Starp vārdu lats tika apsvērti arī tādi valūtas nosaukumi kā ozols, zīme, latva un pat franks, taču tā laika valdība, kuru vadīja Zigfrīda Anna Meirovics, lēma par labu tieši nosaukumam lats.

Tikai pāris gadus vēlāk, 1929. gadā, pēc oficiālās valūtas pieņemšanas apgrozībā parādījās jau pirmās īpašās Latvijas lata monētas – šoreiz tās bija sudraba piecu latu monētas, un kuras bija attēlota tautumeita.  Šīs monētas tika ļoti rūpīgi glabātas un lolotas, jo tās bija īpašas un veidotas no īsta sudraba. Tās tika izmantotas gan kā rotaslietas, gan kā dāvana kāzās un pat kā atmiņas no dzimtenes tiem, kuri bija spiesti doties trimdā. Var teikt, ka savā ziņā šī piecu latu sudraba monēta kļuva par Latvijas brīvības un neatkarības simbolu.

Tad nāca Krievijas okupācija un lats zaudēja savu pozīciju kā Latvijas oficiālā monēta, par naudas vienību Latvijā kļuva Krievijas rublis, taču tiklīdz Latvija atkal atguva savu neatkarību, Latvijas valdība uzsāka neatlaidīgu darbu pie lata kā Latvijas nacionālās valūtas atjaunošanas. Lai gan tūlīt pēc Krievijas rubļa neizdevās atjaunot latu – nācās ieviest tādu kā starpposmu valūtu Latvijas rubli, lai stabilizētu valūtas kursu, – 1993. gada 5. martā apgrozībā jau atkal tika laisti visiem latviešiem tik mīļie un tuvie lati. Pirmā naudaszīme bija 5 latu banknote, tad apgrozībā nokļuva arī 50 santīmu, 1 lata un 2 latu monētas, bet līdz 1998. gadam apgrozībā jau bija palaistas dažādu vērtību lata naudaszīmes, ieskaitot 500 latu banknoti.

Šo Latvijas banknošu koncepcijas pamatā bija latviskās vides un garīgās kultūras simboli, piemēram uz piecu latu naudaszīmes bija attēlots ozols, uz 100 latu banknotes – dainu tēva Krišjāņa Barona portrets. Bet banknošu reversa pamatā bija tēvutēvu dienas ritma, darba un svētku brīžu motīvi – drelļu rakstus uz 20 latu banknotes un Lielvārdes jostas raksts un 100 latu banknotes. Bet monētu pamatā bija latvisko dzīvesziņu apliecinošas vērtības – rīta vakara darba cēliena ideja un latviešu tautas eksistences ideja – lasis un viena lata monētas, priedes stāds un 50 santīmu monētas, govs un 2 latu monētas.